The Grand Budapest Hotel en Birdman boer aan die voorpunt met nege nominasies elk.

Die kunsprent Boyhood wat kritici gaande gehad het laasjaar het sewe nominasies losgeslaan, insluitend vir beste rolprent sowel as beste regisseur. Die merkwaardige visuele effekte wat die ape in Dawn of the Planet of the Apes so lewensgetrou laat lyk het, is met ’n benoeming vereer. How to Train Your Dragon 2 en Boxtrolls is ook onder die vyf genomineerdes vir beste animasieprent.

Die Oscar-toekennings vind vanjaar op 22 Februarie plaas en word deur Neil Patrick Harris aangebied.

Hier is ’n volledige lys van genomineerdes:

Beste rolprent

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

Beste regisseur

Alejandro G. Iñárritu, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Richard Linklater, Boyhood

Bennett Miller, Foxcatcher

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

Morten Tyldum, The Imitation Game

Beste akteur

Steve Carell, Foxcatcher

Bradley Cooper, American Sniper

Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

Michael Keaton, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Beste akteur in ’n ondersteunende rol

Robert Duvall, The Judge

Ethan Hawke, Boyhood,

Edward Norton, Birdman

Mark Ruffalo, Foxcatcher

JK Simmons, Whiplash

Beste aktrise

Marion Cotillard, Two Days One Night

Felicity Jones, The Theory of Everything

Julianne Moore, Still Alice

Rosamund Pike, Gone Girl

Reese Witherspoon, Wild

Beste aktrise in ’n ondersteunende rol

Patricia Arquette, Boyhood

Laura Dern, Wild

Emma Stone, Birdman

Meryl Streep, Into the Woods

Keira Knightley, The Imitation Game

Beste akteur in ’n ondersteunende rol

Robert Duvall, The Judge

Ethan Hawke, Boyhood,

Edward Norton, Birdman

Mark Ruffalo, Foxcatcher

JK Simmons, Whiplash

Beste nie-Engelse-film

Ida

Leviathan

Tangerines

Timbuktu

Wild Tales

Beste kinematografie

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel, Robert Yeoman

Ida, Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski

Mr. Turner, Dick Pope

Unbroken, Roger Deakins

Beste draaiboek, verwerk uit ’n ander bron

American Sniper

Imitation Game

Inherent Vice

Theory of Everything

Whiplash

Beste oorspronklike draaiboek

Boyhood

Birdman

Foxcatcher

The Grand Budapest Hotel

Nightcrawler

Beste animasieprent

Big Hero 6

Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of Princess Kaguya

Beste visuele effekte

Captain America: The Winter Soldier

Dawn of the Planet of the Apes

Guardians of the Galaxy

Interstellar

X:Men: Days of Future Past

Beste redigering

American Sniper

Boyhood

Grand Budapest Hotel

Imitation Game

Whiplash

Beste stelontwerp

The Grand Budapest Hotel

Imitation Game

Interstellar

Into the Woods

Mr. Turner